1-TÜTEL LOGO-5

TÜTEL

BEYOND5

BEYOND5 (SOI Teknolojileri) ECSEL Projesi

BEYOND5, algılama, iletişim, 5G radyo ve daha fazlası için yeni RF kullanım alanlarını mümkün kılan Radyo Frekansı SOI teknolojisi üzerine bir Avrupa tedarik zinciri oluşturmayı hedeflemektedir. Bu teknoloji projesi, Avrupa’da son derece yenilikçi bileşenlerin üretilmesini sağlamayı, bu bileşenlerin altı farklı alanda kullanıcı düzeyinde değer zinciri gösterimini yapmayı ve Avrupa’daki tasarım ekosistemini güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

BEYOND5’in ana hedefi, üç ana SOI silikon teknolojisini (ST-RFSOI65, ST-FDSOI28, GF-FDSOI22) geliştirmek ve bu teknolojilerin seçkin alanlarda kullanılabileceğini göstermektir. SOI teknolojilerinin faydalarını vurgulamak amacıyla, operasyonel radyo sistemlerine yakın gerçek uygulama modellerini içeren altı farklı gösterim planlanmaktadır. Bu altı gösterim, dört ana uygulama alanı olan IoT, V2X, 5G ve Sensörler etrafında yapılandırılmıştır.

Proje kapsamında, TÜBİTAK BİLGEM, alıcı yolu alt bloklarını belirlemek ve tasarlamak için ADC, PLL, karıştırıcı, LNA, filtreler, dijital predistortion ve kaynak modülatörü gibi bileşenlere odaklanacaktır. Bu alt bloklar, 65 nm RF-SOI teknolojisi kullanılarak üretilecek ve doğrulanacaktır.

BEYOND5, Avrupa’da RF teknolojilerinin gelişimine büyük katkı sağlamayı hedefleyen önemli bir adımdır. Proje, RFSOI tabanlı Avrupa tedarik zinciri oluşturarak RF alanında yenilikçi çözümler sunmaya ve geleceğin kablosuz iletişim sistemlerini geliştirmeye yönelik önemli bir temel atmaktadır.

Menü

Bizi Takip Edin

© 2024 TÜBİTAK BİLGEM | Her Hakkı Saklıdır.